Dünyamızı keşfetmeye hazır mısınız? dağlar, ovalar, göller... ülkeler, şehirler, kasabalar... değişik kültürler...
Hepsi bizi bekliyor...

13 Şub 2019

Keyifli bir Paris sokağı: Rue Montorgueil

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Saint Eustache kilisesindeki ayinden çıkan küçük topluluk rahiple sohbet ediyor. Paris'in en sevdiğim bölgelerinden birinde yürüyorum, soğuk bir pazar sabahı, yağmur çiseliyor. Kiliseden sağa doğru Rue Turbigo üzerinde bir kaç dakikalık yürüyüşle hedefime ulaşıyorum,  Rue Montorgueil* işte burada başlıyor. Yaklaşık 350 metre uzunluğundaki Montorgueil sokağı Paris'in ikonik veya şıkır şıkır parfüm kokan yerlerinden biri değil. Tam tersine kendi halinde, Paris halkının günlük alışverişini yaptığı, kafelerinde oturduğu cıvıl cıvıl bir sokak. Şehirde ender görülen bir şekilde buradaki dükkanların çoğu haftanın 7 günü açık, üstelik trafiğe de kapalı.

Montorgueil sokağı her şeyden önce damaklara hitap ediyor, bir kaç bakkal/market, giyim mağazası, bir parfümeri ve eczane araya serpiştirilmiş olsa da bu durum sokağın gastronomik kimliğini bozmuyor.

Rue Montorgueil -  Dükkanlar ve mekanlar... 

Peynirci/fromagerie "La Fermette", Fırın /boulangerie "Paul", büyük bir kasap dükkanı boucherie/rotisserie "Boucherie Montorgueil", klasik Fransız kafe/restoran "Au Rocher de Cancale", iki komşu kafe "Café du Centre"ve "Café Montorgueil", butik çikolatacı "Charles Chocolatier", şarap mağazası "Nicolas Montorgueil", büyük bir manav "Palais du Fruit", balıkçı /poissonerie "Sogusa", Fransız mutfağı restoranı "L'Escargot Montorgueil", tarihi pastane /patisserie "Stohrer", pastacılık malzemesi/mutfak ürünleri satan "Déco relief", en seçkin çayların dükkanı "Maisons de Thé Mariage Freres", Lübnan restoranı "Al Boustan", pizza restoranı "Caldo Freddo" ve diğerleri...

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

La Fermette chevre ve comté gibi özel peynirler satan, internet fenomenleri gurmelerin dilinden düşmeyen meşhur bir peynirci. Boucherie Montorgueil ise geniş ön cephesindeki vitriniyle dikkat çekiyor, tavuk çevirme bizde eskisi kadar popüler değil, tavuklara güvenemiyoruz, ama burada özellikle hafta sonunda dükkanın önünde sıra oluyor.

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

51 nolu binada yer alan meşhur pastane Stohrer Paris'in en eski pastanesi*, 1730 yılından beri kesintisiz faaliyet gösteriyor. Stohrer sadece pastalarıyla değil günlük olarak özenle hazırlanan mezeleri ve quiche gibi tuzlu hamur işleriyle de meşhur. Vitrinde karides gibi harika malzemelerle doldurulmuş vol-au-vent (volovan) ve somonlu aperitifler görüntüleriyle bile mest ediyor. 

Deniz ile Devri Alem denizmonteal.blogspot.com

Au Rocher de Cancale sokağın en eskilerinden biri. 17. yüzyıl havasını taşıyan pastel cephesinin güzelliği dikkat çekici. Normandiya'nın meşhur Cancale istiridyelerini burada tadabilirsiniz.

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Denizile Devri Alem / denizmontreal.blogspot.com

Sokağın kuzey bölümünde yer alan 17.yy'dan kalma seramik tablo. Eskiden burada Fransız kolonilerinden gelen özel malların satıldığı bir dükkan bulunuyormuş. Alttaki yazıda  Paris'te sadece burada bulunabilecek malların olduğu belirtiliyor.

Deniz ile devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Montorgueil sokağı Paris tarihinde önemli kişilerin, özellikle sanatçıların uğrak yeri olarak biliniyor. Cabaret de Crescent, meşhur bir kasap dükkanı, Stohrer pastanesi, tarihte yer edinmiş çok az yer bu gün ayakta kalabilmiş. Sokağın simge isimlerinden biri olan L'Escargot 1832 yılından beri hizmet veriyor.  Burası Picasso ve Proust başta olmak üzere bir çok sanatçının favori restoranı olmuş. Spesiyalitesi salyangoz ile klasik fransız mutfağı servis eden tarihi restoran hala gözde bir mekan olmaya devam ediyor.

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Bir kaç bina aşağıda yeni bir lezzet durağı, La Fabrique Cookies dükkanın adı, çikolata parçalı, karamelli kuru meyveli çeşit çeşit cookie, bir paket karışık alıyorum ama tam da benim tarzım değilmiş, taze olmasına rağmen gevrek değil, lezzet olarak yine de 10 üzerinden 7 alır.

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Sokağın Saint Eustache girişinde karşılıklı konuşlanmış iki kafe birbirinden çok da farklı değil, bir kahve içip soluklanmak için oturulacak yerler, ama benim tercihim La Pointe Saint-Eustache, güler yüzle karşılayan garsonunu çok tuttum desem, başkaca bir sebebi de yok. Rue Montorgueil peynirden pastaya, balıktan çiçeğe keyifli bir alışveriş ve güzel bir yemek için kaliteli seçenekler sunuyor, ne zaman derseniz her mevsim derim, sabah erkenden ya da öğleden sonra, belki erken bir akşam yemeğiyle birleştirip sonra Les Halles yolundan aşağı 15 dk. içinde Seine nehri kıyısına inersiniz. Paris gezmelerim her zaman yeni keşiflerle dolu, bir sonraki Paris yazısına kadar, Au revoir! 

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.comAdres : Rue Montorgueil 75001 Paris (1er Arrondissement ) (1. Bölge)

En yakın metro istasyonları : Sentier l(igne 3, 2. arr.) ve Les Halles ( ligne 4, 1. arr.)

Araba park olanağı: Sokağın girişine çok yakın bir katlı otopark bulunuyor.

Rue Montorgueil yakınındaki ilginç sokaklar (kafelerin bol olduğu Paris gençliğinin sevdiği yerler)  Rue Saint-Saveur, Rue Bachaumont, Rue Greneta

* (Deniz'in Paris pastaneleri başlıklı blog yazımda Stohrer'in hikayesini yazmıştım)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder