Dünyamızı keşfetmeye hazır mısınız? dağlar, ovalar, göller... ülkeler, şehirler, kasabalar... değişik kültürler...
Hepsi bizi bekliyor...

12 Ara 2019

Dresden Noel Pazarı "Striezelmarkt Dresden"

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Noel pazarlarının parıltısını ve neşeli atmosferini çok seviyorum. Son senelerde Noel pazarı turlarına olan ilgi giderek artıyor; sanırım bayram tadındaki keyifli ortamlar herkesi mıknatıs gibi çekiyor. Dünyanın pek çok ülkesinde noel kutlanıyor ama Almanya'nın noel gelenekleri her zaman taklit edilen gıpta edilen oluyor, tıpkı Oktoberfest de olduğu gibi. Çoğu kişi Almanya'daki noel pazarlarının en otantik en güzel pazarlar olduğuna inanıyor; ben de aynı düşüncedeyim. Özellikle Nürnberg şehrindeki "Christindlesmarkt Nurnberg" bu konuda muhteşem bir örnek; şehri adeta kuşatan ele geçiren dev bir panayır alanında ziyaretçi rekorları kırılıyor. Nürnberg blogda yazdığım ilk noel pazarı yazısı, daha sonra Salzburg'u yazmıştım ancak Dresden pazarını gezdikten sonra en güzel noel pazarları sıralamam değişti diyebilirim, Nürnberg birinciliği bırakmasa da Salzburg üçüncülüğe düştü ve Dresden az bir farkla ikinciliği kaptı:)

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Striezelmarkt Dresden Genel Bilgiler 

  • Şehrin tarihi merkezinin hemen yanı başında Altmarkt meydanında kurulan Striezelmarkt  Almanya'nın en eski noel pazarı olarak biliniyor ve 2019 itibarıyla 585. yılı kutlanıyor. 1434 yılında Saksonya kralı Frederick II ve kardeşi Dük Sigismund'un izniyle kurulan açık pazar zamanla advent takvimi süresince devam eden geleneksel noel pazarına dönüşmüş.
  • "Striezel" nedir,  neden diğer şehirlerde olduğu gibi "Weihnachtsmarkt" ya da "Christkindlmarkt" değil de "Striezelmarkt"? Dresden Noel pazarı Striezelmarkt adını striezel çöreğinden alıyor. Striezel Almanya'nın diğer bölgelerinde stollen olarak bilinen meyveli noel çöreğinden pek farklı değil. (Dresdner Christstollen günümüzdeki adı) 
  • Dresden noel pazarı özgün noel süsleriyle ve geleneksel figürlerle dekore edilmiş ahşap kulübelerden oluşuyor, toplam sayıları 240. 
  • Advent takvimi boyunca 100'e yakın farklı etkinlik gerçekleştiriliyor. Bunlardan sanırım en ilginç olanı dev büyüklükte bir stollen çöreğinin pişirilmesi ve halka dağıtılması. 
  • Striezelmarkt Dresden'in dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerinin sayısı 3 milyon olarak belirtilmiş, Almanya'da en yüksek ziyaretçi sayısı sanırım. 

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz'in gözünden Dresden Striezelmarkt 

Genelde çok soğuk olan Saksonya bölgesinde ağaçların sarı kızıl yaprakları ve sonbahar atmosferinin hala devam etmesi şaşırtıcı, Dresden'den sonra Leipzig göller bölgesinde de soğuk ama kuru hava devam etti, aslında benim tercihim noel pazarını lapa lapa kar yağan bir günde gezmek olurdu.

Pazar izlenimlerime gelince, en büyük kalabalığın yeme içme standlarında toplandığını söylemeye gerek yok sanırım, et -tavuk- fırın patates vs. her türlü yiyecek, çikolata- şekerleme ve yöresel unlu mamuller pazarın önemli bir bölümünü kapsıyor.

Saksonya geleneksel tahta oymacılığının harika örnekleriyle "Holzfiguren Erzgebirge", bölgenin madencilik geçmişinden ilham alan "schwibbögen" mumları, cam işlemeciliğiyle ünlü "Thuringer wald" ormanlık bölgesinden gelen cam biblolar ve meşhur "Oberlausitzer keramik"  Lauscha seramikleri pazarda satılan özgün yöresel ürünlerden bazıları.

Tüm noel pazarlarında olduğu gibi müzik ve eğlence çeşitli etkinliklerle gün boyunca devam ediyor. Klasik noel şarkıları söyleyen bir koro ve orkestranın sesi pazarın her yerinden duyuluyor. Çocuklar için de keyifli bölümler oluşturulmuş. Benim dikkatimi çekenler: kukla tiyatrosu, atlı karınca ve klasik masallardan sahnelerin canlandırıldığı bölüm. Dönme dolap ise her yaşın gözdesi olacak kadar büyük.

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com
 Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com


Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com
            Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Hem göze hem damağa hitap eden onlarca yiyecek standını gezerken erkenden bir şeyler atıştırıp geldiğime pişman oldum ama yine de şeker kaplı bademlerden küçük bir külah yaptırıp geceyi bol çikolata soslu bir waffle ile bitirdim, ayrıca eve götürmek için üzeri kar misali bol pudra şekeriyle kaplı bir christstollen aldım.

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Weihnachts Bäckerei. Noel pazarının Fırını. Gün boyunca hamur işlerinin hazırlandığı, masalsı dekoruyla ve sevimli ahçı figürleriyle dikkat çeken kulübeye sadece pencerelerinden bakabildim, son tepsiler de boşalmış, ertesi günün hazırlığını yapıyorlardı.


Striezelmarkt hediyelikleri içinde benim en çok beğendiğim cam biblolar, özellikle rengarenk kuşlar oldu, kuşlardan sonra "Plauener Spitze" yani Plauen dantelleri geliyor. Mendilden masa örtüsüne her boyutta danteller noel dekorasyonlarında da kullanılıyor.   

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Bahsetmeden geçmeyelim, Alman noel pazarlarının olmazsa olmazı geleneksel Noel Piramidi (Weihnachtspyramide)  Dresden'de oldukça gösterişli hazırlanmış, 14.6 metre yüksekliğinde ve üzerinde 42 adet farklı noel figürü bulunuyor. 1700'lerin sonlarında başlayan bu Sachsen geleneğinin kökeninde gerçek bir noel ağacı için bir ikame arayışı bulunuyor. Bu güne kadarki en büyük noel piramidi 2010 yılında Berlin'de kurulan 20 metrelik piramit olmuş.


Striezelmarkt Dresden - Ulaşım:

Dresden'e direkt uçuş olmadığı için ister THY ister Pegasus tercih edilsin Nürnberg, Berlin veya Leipzig'e uçmak gerekiyor. THY Leipzig uçuşları haftanın her günü gerçekleşiyor, iki şehir arasındaki mesafe 117 km ve araba ile 1,5  saat sürüyor. 

Şehir içi ulaşım:  Dresden city Card: Şehir içi ulaşımda sınırsız toplu taşıma imkanı sunan Dresden city Card "family" aile için günlük  15, 2 günlük 25 ve 3 günlük 33. Tek kişilik bilet ise € 12, 17 ve 25. Altmarkt ulaşımı için 1, 2 ve 4 no'lu tramvay hattı kullanılabilir.  

Tüm kartlar ve ulaşım bilgileri için:  dresden.de  

Dresden'de nerede kalmalı? 

Striezelmarkt veya şehirdeki diğer küçük noel pazarlarına yakın mesafede bir çok otel zincirinin farklı kategoride otelleri mevcut ama benim gibi konaklama tercihiniz özel ve farklı yerlerden yana ise şehirden çok uzak olmayan şato otelleri özellikle tavsiye ederim. Kendine ait büyük arazilerde yer alan bu tarihi otellerden Schloss Eckberg doğanın içinde Elbe nehri manzaralı konumuyla öne çıkıyor, 1861 yılında inşa edilen Eckberg şatosunun ve diğer binaların içinde bulunduğu orman 15 hektar büyüklüğünde. Sessizlik ve huzur, güzel bir kahvaltı, ormanda yürüyüş; beklentilerimi aşan bir konaklama deneyimi oldu. 

Deniz ile Devri Alem denizmontreal.blogspot.com

Deniz ile Devri Alem


2019 Dresden Striezelmarkt  (27 Kasım - 24 Aralık 2019) 

Adres: 01067 Altmarkt, Dresden 
Açılış kapanış saatleri: 10:00 - 21:00 ( 24 Aralık günü kapanış saat 14:00) Hiç yorum yok:

Yorum Gönder